Yanık Oluşması Nedir?

Verem Nedir?
31 Ekim 2018
Zihinsel Yorgunluk Nedir?
1 Kasım 2018

Yanık Oluşması Nedir?

Yanık Oluşması Nedir?

Yanık oluşması ; Kişinin deri tabakasının herhangi bir ısı nedeniyle dokunun hasar görmesine denir. Yanıklar için halk arasında kullanılan birçok yöntem vardır. Bunlardan bazıları doğru sanılan ancak yanlış yöntemlerdir. Bunların en başında yanık olan yere hemen buz koymak gelir. Bu tamamen yanlış bir yöntemdir. Çünkü buz yanık ağrısını azaltmak yerine cilde zarar verir. Buz yerine musluğun altında 3-4 dakika tutmanız hafif yanıklarda yeterli olacaktır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bütün yaşlılarımızın bütün yaralanma risklerini kontrol edip ve ilaç kontrol ve takip işlemini bünyemizde barındırdığımız özel ve uzman personellerimiz yapmaktadır. (bkz. özel bakımevleri)

Yanık Dereceleri

Yanıklar 3 derece olmak üzere ayrım gösterir. 1.derece yanıklar; En hafif yanık oluşması olarak bilinmektedir. Genellikle 1 ya da 2 gün içinde geçmektedir. 2.derece yanıklar; Derinin birinci ve ikinci kısmında oluşan yanıklardır. Deride kabarcıklar görülür. 3.derece yanıklar; En şiddetli yanıklardır. Deri dokusu tamamen bozulmuştur. Yanık kemiğe kadar dayanmaktadır. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bulunan tüm yaşlılarımızın hastalık süresince yanık ve diğer hastalıklara ilişkin ilaç alım saatlerini düzenli olarak takip edip ve bunları raporlama hizmetlerini sizlere sunmaktayız. (bkz. İstanbul huzurevleri)

Yanıklarda Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Yanığın üzerine kesinlikle buz konulmamalıdır. Buzlu su ile yanık olan yer yıkanmamalıdır. Yaraya bilinenin aksine yumurta akı ve tereyağı kullanılmamalıdır. Yanığa müdahalede bulunmaması gerekir. Eğer yanık su toplamışsa mutlaka patlatılmamalıdır. Yanığa yapışma olmaması adına üzerindeki giysiler çıkarılmamalıdır. Yanık iyileşme süresince kaşınmalar olabilir. Bu süreçte yara olan yer kaşınmaması gerekir. İstanbul huzurevleri ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın hastalık tedavi sürecinde pozitif duygusunu yenilemek birlikte onlara var olan aile duygusunu sürdürmek adına düzenli olarak organizasyonlarımız mevcuttur. (bkz. Büyükçekmece Güzelce/ İstanbul)

Yanık Sürecinde Duş Almak

Yanık ağrılarının devam etmesi süresince ağrıları hafifletmek adına aloa vera jeli sürülebilir. Bu jel ağrıyı azaltma özelliğine sahiptir. Yanığa vazelin sürmeniz tavsiye edilmez. Çünkü vazelin derinin nefes alıp vermesini etkileyen bir unsurdur. Yanık durumlarında derinin hava alması iyileşme süreci için önemli bir etkendir. Ağrı hafifletmek adına sık sık serin su ile duşlar alabilirsiniz. İstanbul huzurevleri Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevleri bünyesinde bulunan yaşlılarımızın yanık ve diğer tedavi durumu ile ilgili bütün her şeyi bünyemizde var olan eğitimli ve alanında uzman personellerimiz ilgilenmektedir. (bkz. İstanbul huzurevi fiyatları)

Biz Kimiz?

İstanbul huzurevleri arasında sağlık sektöründe faaliyet gösteren Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde tüm personel kadromuzla birlikte siz bünyemizde değerli yaşlılarımıza hizmet vermekteyiz. Özel bakımevlerimizde var olan misafirlerimizin memnuniyeti adına ve insani
değerlerimiz ön plana tutarak sınırsız tedavi hizmetlerimizi sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.