Yatak Yaralarına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

felç belirtileri nelerdir
Felç Belirtileri Nelerdir?
25 Nisan 2018
alerji belirtileri nelerdir
Alerji belirtileri Nelerdir ?
6 Mayıs 2018

Yatak Yaralarına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir?

Yatak yaralarına karşı alınacak önlemler

Yatak yaralarına karşı alınacak önlemler

Yatak Yaraları (Bası Yarası)

Yatak Yaraları (Bası Yarası) Nedir? Yatak yaralarına karşı alınacak önlemler nelerdir? Yatak yarası tedavileri nasıl yapılmalıdır? aşağıdaki yazımızda bunları detaaylı bir şekilde siz değerli müşterilerimize sunuyoruz. Gelin bir göz atalım; Yatak yarası (Bası yarası), basıncın neden olduğu genellikle kemik çıkıntıları üstünde oluşan doku hasarıdır. Yatağa bağımlı çoğu hastalarda yatak yaraları büyük bir önem taşımaktadır.

Uzun süre yatmaktan kaynaklanan hareketsizlik hali, dolaşım bozuklukları hastada oluşabilir. Hasta için en uygun yatak seçilmediği taktirde ve hastaya gerekli bazda pozisyon verilmemesi ve nemlilik durumları oluşması durumunda yatak yaraları hasta için kaçınılmaz olur. Hastanın kötü beslenmesi yatak yaralarının oluşmasında ayrı bir faktördür.

yatak yarasına karşı alınacak önlemler

yatak yarasına karşı alınacak önlemler

Yatak Yaralarına Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir? 

Yatak yaralarına karşı alınacak önlemlere gelecek olursak, önleyici tedbirlerin oluşması durumunda yatak yaraları %50 ye kadar düşürebilir. Özellikle risk altındaki hastalara önleyici tedbirler uygulanmalıdır. Risk altındaki hastalar günde en az 1 defa cilt muayenesinden geçirilmedir. Yatak yaralarını önlemek adına cilt temiz tutulmakla beraber sürekli kuru tutulmalıdır.

Hastanın kemik çıkıntısı olan yerlere çok dikkatlice masaj uygulanmalıdır. Sürtünme ile oluşabilecek yaraları engellemek adına hasta yataktan kalkerken ya da tekerlekli sandalyeye geçirilirken sürünerek değil hasta kaldırarak konulmalıdır. Hastanın yatağa yemek kırıntılarından güzel bir şekilde temizlenmelidir.

Hasta yatağının başı 30 dereceden fazla kaldırılmamalıdır. Yatağa bağımlı hastalarda muhakkak havalı yatak kullanılmalı ve yatak seçimi uzman tarafından yapılmalıdır. Hastanın basınç bölgesinin azaltılması çok önemlidir. Bu nedenle hastaya yatakta sürekli pozisyon değiştirilmesi gereklidir. Hastanın genel durumu mutlaka sürekli olarak gözlemlenmeli ve hastanın beslenme alışkanlığına dikkat edilmelidir. Hastaya düzenli olarak laboratuvar tetikleri yaptırılmalıdır ve bununa ilgili rapor tutulmalıdır.

Yatak Yarası (Bası Yarası) Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Yatak yaraları tedavisi için hastaya cerrahi debridman, topikal ilaç uygulaması ve VAK uygulamaları gibi çeşitli uygulamalar yapılır. Yatak yaralarının büyüklüğüne göre hastada uygulanan tedavi yöntemi değişkenlik gösterir. Hastada oluşan yaraların temiz tutulması ve enfeksiyon kapmaması adına gerekli önlemler alınmalıdır.  Yatak yaralarının gelişmesinde psikolojik faktörlerde çok önemlidir.

Hasta stres altındayken vücut yüksek miktarda kortizon salgıladığı için yaraların oluşmasında stres etkili bir faktördür. Bu sebeple hasta stresten kesinlikle uzak tutulmalıdır.

İstanbul huzurevleri arasında yer alan Büyük Marmara Özel Bakımevlerimizde yatalak hastalarımıza yatak yaralarının oluşmaması adına uzman sağlık ekibimizle birlikte gerekli önlemleri almaktayız.

Hastalarımızın kendinden kaynaklı oluşabilecek yatak yaralarında karşı doktor kontrolünde gerekli ilaçlarını zamanında verip hastamızı sağlığına kavuşturmak adına gereken her işlemi gerçekleştirmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?