Yeme Bozuklukları

Alice Harikalar Diyarı Sendromu Nedir?
18 Kasım 2018
Kola Bağımlılığı
19 Kasım 2018

Yeme Bozuklukları

Yeme Bozuklukları Nedir?

Yeme bozuklukları, kişinin normalinden daha az yeme ya da hiç yememesini kendine alışkanlık edinmesine denmektedir. Özellikle medya üzerinden son yıllarda sıklıkla rastladığımız sıfır beden olma hayali kişinin vücudundan bir nevi tiksinerek yemek yemeyi kesmesinden kaynaklanır. Diğer bir nedeni ise kişinin psikolojik olarak kendini tok hissedip yeme içmeden kesilmesidir. Bu duruma kişinin var olan özel hayatındaki yaşadığı sıkıntılar ya da yaşadığı depresyon etkisi olabilmektedir. İstanbul huzurevleri özel bakımevlerimizde bulunan tüm yaşlılarımızın yemekleri bünyemizde bulundurduğumuz aşçılar tarafından sağlanmaktadır.

Beslenme Kısıtlanması

Kişinin gerekli ve günlük ihtiyaç olduğu kadarıyla beslenmesi zorunludur. Bu durum dışına çıkarıldığı zaman kişide yemek yeme bozuklukları oluşmaktadır. Bu duruma düşük kalorili yemekler yemek, olduğundan çok az yemek, ya da neredeyse hiçbir şey yememek örnek olarak gösterebiliriz.

Kişinin Çok Düşük Kilolara Düşmesi

Birey normal ya da olması gerekenin altında olan kilolara gelmesi, düşük kilo olarak algılanmaktadır. Bu durum yeme bozukluğu hastalığının ilk göstergesi olarak kabul edilebilir. Sağlıklı olarak kabul edilen bir kilo grubunun altında olmak bu hastalığın ilk ciddi göstergesi kabul edilmektedir. İstanbul huzurevleri arasında yer alan özel bakımevimizde yaşlılarımıza sağlık kadromuzla birlikte günlük olarak ihtiyacı olan kalori miktarını almasına özen gösteriyoruz.

Kilo ve Beden İlişkisi

Kişinin kendi kilosu ve bedeninden rahatsızlık duyması yeme bozukluklarının temel göstergesi olarak bilinmektedir. Bu durum kendini birçok şekilde gün yüzüne çıkartabilir. Bu durumda birey kendini kilolu görerek şişman olduğunun algısına neden olur. Bu tür kişiler sürekli aynada kendini kontrol etmektedir.

Sürekli Yemek Yeme

Sürekli bir şekilde yemek yeme durumu da yemek yeme bozukluklarının göstergesidir. Bu durumun en önemli göstergesi kişinin 2 saatten daha az aralıklarla yemek yemesi olarak gösterilir. Ancak gün içerinde sürekli ufak tefek bir şeyler atıştırmak bu duruma dâhil olarak gösterilmemektedir. Kişi dışarıda yemek yedikten sonra eve gelip acıkma eğilimiyle yemek yeme isteği oluşabilir.

Gece Yemeleri

Kişinin tekrarlı bir şekilde gece yemek yemesi yemek yeme bozukluklarının bir göstergesi olarak kabul edilmiştir. Bu durum birey uykusundayken uyanıp yemek yeme ya da akşam yemeğinden sonra yüklü miktarda yemek yeme durumu da gözlemlenmektedir. İstanbul huzurevleri arasında yer alan Özel Marmara Huzurevi ve özel bakımevlerimizde alanında uzman personel ve sağlık kadromuzla siz değerli yaşlılarımıza bakım hizmeti vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.